Jdi na obsah Jdi na menu
 


Škůdci a nemoci topolů

7. 11. 2011

Hmyz

jejich výskyt není nikterak častý a závisí na klimatických podmínkách. 

Hálčivec topolový

Pěnodějka vrbová

Mšice vlnatá

Dřepčíci  

Mandelinka topolová

Harmandia cavernosa

Klíněnkabekyně velkohlavá

Zobonoska topolová

Drvopleň hrušňový (Zeuzera pyrina)  

Kozlíček osikový (Saperda populnea)

Krytonosec olšový (Cryptorhynchus lapathi)

Nesytka ovádová (Paranthrene tabaniformis)

Nesytka sršňová (Sesia apiformis)

Obaleč (Gypsonoma aceriana)

Divoká zvěř
Ze zkušeností, které sdílíme i s ostatními pěstiteli se s okusem od divoké zvěře prakticky nesetkáváme, vše však záleží na lokalitě. Občas se můžeme se setkat s výtluky od srnců, nebo že zajíci ožerou část listů. Divoká prasata přímo topoly nejedí, ale mohou rozrýpat půdu při hledání larev a tím plantáž poničit. 

Nemoci japonského topolu 

Virózy Viróza se projevu mozaikovitou strukturou žlutými tečkami nebo kruhy na listech. Viróza působí na metabolismus rostliny nemusí však omezovat její růst. Viróza se dále množí řízkováním. 

Houbovité choroby listů  Rzi rodu Melampsora – oranžové kapičky, které mohou koncem léta pokrýt celou plochu listů. Listová skvrnitost – 2-3 mm hnědé skrvny.Listová skvrnitost a odumírání konců letorostů – napadá rašící listy topolu a ty odumírají.

Houbovité choroby kůry Dotichíza – nejzávažnější, vodnaté zmavnují kůry, šíření způsobují odumřelé dřeviny (nejčastěji jaro a podzim).

Bakteriózy Korová nekróza – podlouhlé praskliny na kmenu a větvích, s uzly okolo. Nádorovitost a uzlovitost – veliké nádory na kmenu a větvích. Odlupčitost kůry.

Dřevokazné houby

Václavka obecná žlutoprstenná  

Ohňovec obecný 

Šupinovka zhoubný  

Sírovec žlutooranžový

Ochrana-jedná se o přípravky, které jsou běžně používané k likvidaci škůdců a nemocí, vždy si však řádně přečtěte instrukce na použití.Přehled těchto přípravků naleznete v sekci Chemie.

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Černé fleky na listech, žloutnutí a usychání jak na podzim.

(dragamo@gmail.com, 31. 8. 2016 7:55)

Dobrý den,
topoly mám již 3. rok. Letos se v půlce srpna začaly na listech objevovat tmavé hnědo-černé skvrny, jsou skoro suché, šustí jak na podzim, ale neopadávají. Nahoře v koruně jsou listy svěže zelené. Celkově strom vypadá jak na podzim, ale to je asi ještě brzo? Prosím, poraďte co s tím.
Děkuji.